Αρχική » Δράσεις » 2021/2022 Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης 2022 με πρωταγωνιστές τους μαθητές της Α΄Λυκείου του ΓΕΛ Νυρεμβέργης Δευτέρα 21.03.2022

21.03.2022: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης 2022. Πρωταγωνιστούν οι μαθητές της Α΄ Λυκείου του ΓΕΛ Νυρεμβέργης

Παραφράζοντας λιγάκι τον Ευγένιο Ντελακρουά που είπε πως “δεν υπάρχει τέχνη δίχως ποίηση” έτσι και οι μαθητές της Ά τάξης του Γενικού Λυκείου Νυρεμβέργης λένε πως δεν υπάρχει δημιουργική γνώση δίχως ποίηση...Για αυτό το λόγο με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποίησης και υπό την καθοδήγηση της ποιήτριας και καθηγήτριας κα. Αναστασίας Γκίτση επέλεξαν να στείλουν το δικό τους εφηβικό πρόσταγμα χρησιμοποιώντας τα λόγια του αγαπημένου τους ποιητή Κωνσταντίνου Καβάφη.  “Όσο μπορείς”  ένα βίντεο που τρέχει…. δεν σταματά….. σε παρασύρει…. μια συνεχής κίνηση σωμάτων που διαδραματίζεται στην αυλή του σχολείου τους στο Gemeinschaftshaus στο Langwasser της Νυρεμβέργης με πρωταγωνιστές τα βήματά τους και τις κινήσεις τους που άλλοτε θυμίζουν παιχνίδι και άλλοτε αγώνα δρόμου….Το σημείο συνάντησης δεν παύει όμως να είναι η ποίηση.. Παρακολουθείστε το βίντεο που ακολουθεί:

Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης 2022 με πρωταγωνιστές τους μαθητές της Α΄ Λυκείου του ΓΕΛ Νυρεμβέργης Δευτέρα 21.03.2022 πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο

Εκ της διευθύνσεως.