Αρχική » Δράσεις » 2021/2022 Πρόγραμμα etwinning για την Α Λυκείου με θέμα: Mirror Mirror.

2021/2022 Πρόγραμμα etwinning για την Α Λυκείου με θέμα: Mirror Mirror.

2021/2022 Πρόγραμμα etwinning με τίτλο: Η εικόνα μου στον καθρέφτη της κοινωνίας μέσα από τα ΜΜΕ: Mirror Mirror

Σημείωση: για να παρακολουθήσετε τη δράση δείτε παρακάτω: Παρουσίαση της δράσης με κόκκινα γράμματα

Το ΓΕΛ Νυρεμβέργης με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς την Δρ. Παναγιώτου Άννα και την κα. Καραστέργιου Ευαγγελία σε συνεργασία με το Γυμνάσιο και τις Λυκειακές Τάξεις του σχολείου Ζίτσας Ιωαννίνων υλοποιούν πρόγραμμα etwinning με τίτλο: Η εικόνα μου στον καθρέφτη της κοινωνίας μέσα από τα ΜΜΕ: Μirror Mirror. Συμμετέχουν μαθητές της Α΄ Λυκείου ΓΕΛ Νυρεμβέργης και μαθητές από τις λυκειακές τάξεις Ζίτσας Ιωαννίνων. Το έργο σκοπεύει στην ανάπτυξη της αυτογνωσίας και της αυτοδυναμίας όλων των μαθητών. Μέσα από την παράθεση των σκέψεων, συναισθημάτων, αντιλήψεων, στάσεων και διαπιστώσεων των μαθητών των δύο σχολείων θα γίνει μια προσπάθεια οι μαθητές να αναδημιουργήσουν την εικόνα του εαυτού τους ως ενεργών πολιτών του 21ου αιώνα προσεγγίζοντας στο μέτρο του εφικτού τις δικές του επιθυμίες.

Δράσεις

Θέμα: Στερεότυπα και Πρότυπα που προωθούνται στην Ελληνική Κοινωνία. Ο Ρόλος των Διαφημίσεων.

9 Μαιου 2022: Διαδικτυακή Συνάντηση των μαθητών των δύο σχολείων.

Σχεδιάσαμε από κοινού:  Το Δέντρο Γνωριμιών των μαθητών μας (πατήστε εδώ)

Συζήτηση με τους μαθητές, απόψεις και προτάσεις τους.

Καταγραφή και ανάρτηση των απόψεων των μαθητών και των δύο σχολείων στην ιστοσελίδα του etwinning.

Παρουσίαση της δράσης σε βίντεο (πατήστε εδώ)

Η αν. Διευθύντρια

Δρ. Παναγιώτου Άννα