Αρχική » Γκίτση Αναστασία ΠΕ01 » Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2023

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2023

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2023 / διαδικτυακή συνάντηση

Οι μαθήτριες και μαθητές του τμήματος Α1 του ΓΕΛ Νυρεμβέργης, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Αναστασίας Γκίτση σε συνέχεια του γενικού project “θέλω να (σε) μάθω” που πραγματοποιείται κάθε χρονιά (από το 2019), εορτάσαν στις 26 Απριλίου 2023 την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, μ’ εκλεκτές προσκεκλημένες τις κυρίες Αγγελική Λάλου (συγγραφέας παιδικών και εφηβικών βιβλίων) και Ναταλία Καπατσούλια  (εικονογράφος παιδικών βιβλίων).

Οι μαθήτριες κι οι μαθητές διδάχθηκαν, μέσα από την δράση, την άλλη πραγματικότητα της λογοτεχνίας και της εικονογράφησης, την αμεσότητα της τέχνης μέσω της προσωπικής συνάντησης με το βιβλίο και τις εικόνες τους. Επιπρόσθετα εντυπωσιάστηκαν από την προσήνεια των προσκεκλημένων δημιουργών, που εξέφρασαν ανθρώπινα και απροσποίητα τις ανησυχίες τους, το πάθος τους και κυρίως την καθημερινότητα στο εργαστήρι της έμπνευσης τους!Ερωτήσεις απαντήθηκαν, νέες δημιουργήθηκαν και το rendez-vous ανανεώθηκε για την επόμενη χρονιά!